💢#مجله_تربیتی
🕑 زمان مطالعه: فقط ۲ دقیقه
🔍مگه اسباب‌بازی هم باید رده سنی داشته باشه و اصلا چه ضرورتی داره که من بخوام چیزی بخرم که مناسب سن فرزندم باشه؟🤔🤔🤔🤔🤔
🍇 اگه از ذهن شما هم این حرف‌ها گذشته پس لطفا این نکته‌ها رو‌ بخونید.
🍑 انتخاب اسباب‌بازی مناسب سن کودک باعث میشه که کودک متناسب با توانایی‌های جسمی و ذهنی‌ش رشد کنه و رشد اونو به عقب نمی‌بره یا حتی خیلی جلوتر از سنش!
🍒 اسباب‌بازی‌ها برای هر سن استانداردهای ایمنی خاصی دارند. مثلا اسباب‌بازی‌های زیر سه سال نباید قطعات جداشونده‌ی ریز داشته باشن یا مثلا قطعات تیز نداشته باشن.
🍌 برای هر سن بهتره اولویت‌های تربیتی اون سن رو بدونیم و مطابق اون برای بچه‌ها اسباب‌بازی بخریم. مثلا اگه قبول داریم که بچه‌های زیر هفت سال بهتره خلاقیت بالایی داشته باشن و ما بهشون قالب ندیم، بهتره زیاد در معرض اسباب‌بازی‌هایی که فقط به یک روش مشخص میشه باهاشون بازی کرد، نباشن و با وسایلی بیشتر بازی کنن که بتونن روش بازی خودشون رو اجرا کنن.
🍓 در هر سن، ذهن، عضلات و انگشتان کودک، توانایی مشخصی دارند و بهتره متناسب با این توانایی‌ها براشون اسباب‌بازی انتخاب کنیم. چون اگه حواسمون به این موضوع نباشه بچه‌ها توی بازی‌ شون حس ناامنی، اضطراب، عدم اعتمادبه‌نفس، سرخوردگی و شکست پی‌درپی رو‌ تجربه می‌ کنن.
👈 یادمون باشه اسباب‌بازی فقط اسبابی برای سرگرم‌ کردن کودک نیست، بلکه شخصیت و سبک زندگی اونو می‌ سازه.
نکته_تربیتی
اسباب_بازی
رده سنی اسباب بازی ها
🆔@abna_ir

💢 #مجله_تربیتی
❇️ یه نکته کوچک اما بسیار مهم 👇
🔹بر اساس برخورد والدین با کودک در 3 تا 6 سال، كودك يكي از سه طريق زیر رو انتخاب میکند👇👇
🔻 همكاري، مهرباني، حل مسائل
🔻رقابت، كنترل، مسابقه
🔻جنگ و ستيز
و روابطش را بر اساس همين روش ها انتخاب می کند.
روش_تربیتی
برخورد_والدین
🆔@abna_ir

📖مجله تربیتی📖
💢 روش #تنبیه
✅ سعی کنید آنقدر رابطه عاطفی عمیقی با کودک داشته باشید که هنگام خطا و اشتباه، لحن سرد و رسمی شما برای او از هر تنبیهی بدتر باشد.
والدینی که با کودکان‌ شان بسیار رابطه صمیمی دارند وقتی می‌خواهند کودک را متوجه رفتار اشتباهشان کنند لحن کلام‌ شان را سرد و رسمی می‌کنند. مثلا اگر شما همیشه کودک‌ تان را با عناوینی مثل پسرم، علی جان، علی آقا و… خطاب کنید وقتی خیلی رسمی می‌گویید علی، کودک متوجه می‌شود که مادر از دست او ناراحت است که از پیشوند یا پسوند استفاده نکرده.
🆔 @abna_ir

📖مجله تربیتی📖
💢 اسباب بازی اسلامی برای کودکان زیر ۷سال:
با توجه به روایات تایید کننده بازی، کلیه فعالیت هایی که تعریف بازی بر آنها صادق است اسلامی است و می توان به عنوان بازی های اسلامی از آن یاد کرد.
هر فعالیتی که طبق تعریف بازی فعالیتی لذت بخش، غیر الزام آور و در جهت مشغولیت و سرگرمی باشد برای کودکان زیر ۷ سال #اسلامی و مورد تایید دین می باشد. برای اسباب بازی نیز معتقدیم با هر وسیله ای که کودک بتواند به هدف بازی یعنی سرگرمی، مشغولیت و شادی با آن برسد و از آن استفاده کند این وسیله #اسباب بازی اسلامی است البته به شرط حفظ ایمنی و امنیت کودک و البته نداشتن تصاویر ونمادهای مستهجن.
تقریبا تمام اسباب بازی های زیر ۷ سال به اندازه ای که به تعریف بازی نزدیک هستند قابل استفاده به عنوان ابزارهای مورد تایید دین می باشند هر چند هیچ آیه و روایتی ندارند.
✍️ دکتر حمید سعید بخش
🆔 @abna_ir

📖 مجله تربیتی📖
💢 اسباب بازی #اسلامی:
برخی متعقدند هر امری اسلامی است که آیه یا روایتی متناسب با آن وجود داشته باشد و اگر موضوعی آیه یا روایت ندارد پس اسلامی نیست. در موضوع بازیها نیز باید برگردیم آیات یا روایاتی که درباره انواع بازی هایی که از اهل بیت نقل شده را بیابیم یا وسایلی که به نوعی بر آنها تایید کرده اند؛ این میشود بازی یا اسباب بازی اسلامی ، در صورتی که به موضوع به گونه دیگری میتوان توجه کرد.
ادامه دارد…
🆔 @abna_ir

📖مجله تربیتی📖
💢لیست اسباب بازی های مفید:
🔹دومینو های چوبی و پلاستیکی در ارتفاع یا افقی
🔸انواع رباتیک (ساختنی ها)
♦️بازی های فکری (متناسب با سن بازی)
🔹انواع توپ ها
🔸انواع وسایل هدف گیری:غیر تفنگی
♦️اسباب بازی های چوبی روپک
🔹انواع پازل ها (متناسب با سن کودک)
🔸 انواع گل ها و خمیر های شکلی و حجمی و ماسه های بازی
🆔 @abna_ir

📖مجله تربیتی📖
💢لیست اسباب بازی های مفید:
✅ تجهیزات #مشاغل مختلف:
🚪وسایل نجاری 🛠وسایل فنی
💉تجهیزات پزشکی 🍳لوازم آشپزی
🍽لوازم آشپزخانه 🔫لوازم پلیسی
⚔️لوازم جنگی
✅ #لگو ها:
🔹لگو های آجری 🔸لگو های لوله ای
🔹لگو های چوبی 🔸 لگو های الواری
ادامه دارد…..
🆔 @abna_ir

📖مجله تربیتی📖
🔹اسباب بازی های ساده
✅ #بازی با وسایل ساده علاوه بر رشد خلاقیت ذهنی کودک، قدرت مشغول سازی و ارتباط با خود را بیشتر می کند. وسایلی مانند لگو ها، دومینوها، بچین و بریزها، قطعات رباتیک و… از این دسته اسباب بازی ها هستند. هم چنین وسایل بازی خانگی مانند لوازم آشپزخانه و… اسباب بازی های مناسبی برای همه سنین خصوصاً زیر 7 سال هستند.
🆔 @abna_ir

📖 مجله تربیتی📖
🔹اسباب بازی های ساده:
✅ جذابیت وسایل ساده بیشتر به خاطر این است که کودک با فکر خود تجربه های تازه ای را رقم زده و می تواند چیز جدیدی را کشف کند. اکتشاف یک بازی جدید از وسایل ساده، برای کودک لذت بخش تر و جذاب تر است.
نکته قابل توجه دیگر این است که علاوه بر رشد قدرت خلاقیت و نوآوری کودک، لذت بازی و سرگرمی احساس جالبی است که کودک به آن نیاز مبرم دارد.
🆔 @abna_ir

📖 مجله تربیتی📖
❓چه اسباب بازی برای کودک جذابتر است؟
🔹 کودک هنگام بازی اگر بتواند از یک وسیله با تخیل خود کارکردهای مختلفی را ایجاد کند توانسته است خلاقیت ذهنی خود را به کار گیرد و در مقابل اگر وسیله ی بازی ظرفیت مشابه سازی با وسایل دیگر را نداشته و کارکرد مشخصی داشته باشد کودک نمی تواند قدرت تخیل خود را فعال کند. مثلا با عروسک فقط میشود عروسک بازی کرد یا با یک قطار گران قیمت پیشرفته فقط می شود قطار بازی کرد.
بدانید که وسایل ساده که ظرفیت خیال پردازی دارد برای کودک جذاب تر است.
🆔 @abna_ir